Praní a čištění

Aby vám oblečení vydrželo pěkné a nezapíralo se rychlostí světla je potřeba k nim přistupovat šetrně a s láskou. Volbou pracího prášku a programu na pračce docílíte toho, že milované kousky buď zůstanou fit a nebo je po prvním praní pošlete rovnou na charitu.

 

Symboly

Určitě to znáte. Přinesete si domů novou věc a odstřihnete škrábající cedulku za krkem. Pak uvidíte ten nekonečně dlouhý štítek všitý do boku kabátku a dlouze studujete přes několik světových jazyků, jak se o věc vlastně starat.

Vymyslela jsem si zlatý pravidlo.

Když tu věc můžu prát normálně v pračce, na 30-40 stupňů, lístek odstřihnu či odpárám. A tím je to dané. Když má oblečení odstřižený štítek vím, že ho mohu bez obav hodit do pračky. Jen pohlídám správné roztřídění podle barev a materiálů.

Složitější je to u věcí, které se dávají čistit. Štítky je nutné zachovat pro informaci obsluze čistírny. 

Mě se ale příčí jít někam na akci a dívat se, jak mi z kabátu přehozeném přes opěradlo čouhá tenhle „mega návod na praní“ a to v dokonale zářivé bílé barvě!!!

Dělám to tak, že ho na několikrát přeložím a snažím se, aby ty potřebné symboly a rady v češtině byly vidět. Pak lehce štítek „přiheftnu“ k podšívce. Pár jednoduchých stehů stačí.

Prací prášek

A tady jsem dělala velkou chybu i já. Vůbec mě nenapadlo, že volba pracího prášku je pro stav oblečení zásadní. Oblíbila jsem si kapsle s gelovou náplní a je fakt, že když došly ty na barevné prádlo, šoupla jsem s klidem kapsli na bílé prádlo. CHYBA! Taková kapslička, totiž obsahuje bělidla a složky pro rozjasnění bílého prádla. Při praní barevného prádla pravidelným používáním barvy vyšisuje!

Ozdobné štítky z kovu

V poslední době se firmy snaží oblečení zdobit značkou vyrytou na „fešné“ destičce s kamínkem“. Tu našijí na spodní okraje trik, svetrů, mikin nebo na místa za krkem. Při koupi vypadá oblečení narámně luxusně a kolikrát i takhle drobnost nás potěší. Jenže, při praní prádla, právě tahle paráda může způsobit katastrofu. Při pohybech v pračce dojde k otlučení a proděravění přímo samotného fashion kousku a nebo jejich souseda. Proto doporučuji při praní je vždy odpárejte!

Trička

Mám pár triček, kde jsou nalepené kamínky a všelijaké flitry. Naučila jsem se je před praním otočit na ruby a vložit do ochranné síťky na zip. 

Teplota by měla být nízká, ideálně 30 stupňů a měli byste zvolit program na jemné praní. Při takovémto praní totiž pračka neodstřeďuje, jako zběsilá, ale hezky drahá trička pohoupe. Prášek byste měli volit podle převládající barvy.

Kalhoty, mikiny

Když peru kalhoty zapnu je a otáčím je na ruby. Povrch se tolik neopere. To stejné u všelijakých bund a sportovních mikin. Nejdříve vše zapnu až ke krku, včetně kapes a pak pěkně vložím do pračky. Jsou to detaily, ale věřte mi, fungují.

Svetry

U delikátních kousků z vlny, kašmíru a tak podobně, je důležitý každý krok. Jak volba prášku, program na jemné praní tak i závěrečné sušení.

Na svetry existují speciální tekuté prášky, které dokonale chlupaté krasavce ochrání před plstnatěním. Lépe je prát a promačkávat v ruce a když je přece jen chcete prát v pračce, tak zvolte program se speciálním zacházením. Sušení by mělo probíhat na froté ručníku a vodorovně rozložené na ploše.

Podprsenky

Praní podprsenek. Nejideálněji je perte v ruce. Aviváž totiž na ně působí jako jed. Zvláště bílé podprsenky po pár vyprání v pračce zešednou. Pokud se pohodlí nechcete vzdát, tak je určitě uložte vždy do speciální síťky či takového ochranného obalu z plastu. Po vyndání z pračky si ještě dejte tu práci a okraje podprsenky rukou upravte. Sušte je rozložené. Tak docílíte jejich dlouhé životnosti.

Šaty

S postupem času a zálibě v jemných šatičkách, jsem přistoupila k větší potřebě praní v ruce. Jemné šaty stačí lehce přemáchnout, používám mýdlo na jemné praní. Pak je nechám chviličku v aviváži a pověsím na široké ramínko. Nevadí mi to a vlastně se s nimi tak trochu „pomazlím“.

Víte že.....Nevzhledné skvrny v podpaždí od potu na bílých halenkách a tričkách vyperete jednoduše neředěnou citronovou šťávou.

Víte že.....Nenahraditelné odličovací napuštěné ubrousky. Díky nim jsem zachránila krásnou košili mého kolegy od fleku způsobeným barvou na vlasy a taky jsem ošetřila s nimi místo na kalhotech, kde byla uchycená stará žvýkačka.

Víte že.....Stopa po rtěnce na blůzce zmizí, když na ní nastříkáte lak na vlasy a necháte několik minut působit. Pak setřete lak a dáte normálně prát. Lak na vlasy mimo jiné také skvěle funguje na zbavení se statické elektřiny z oděvu. Stačí jen postříkat třeba sukni.

Víte že.....Čerstvou mastnou skvrnu můžete zlikvidovat nasypáním dětského zásypu a nebo transparentního sypkého pudru. Silně vetřete do látky a přebytečný pudr vytřepte.

(Úryvek z knihy DETOX šatníku)